Bir Cumalıkızık günü….

Cumalıkızık, Bursa’nın tarihini bunca zamandır korumuş ve hemen hemen yeni […]

Cumalıkızık, Bursa’nın tarihini bunca zamandır korumuş ve hemen hemen yeni binaların çok az olduğu bir köy. Belki hatırlarsınız Kınalı Kar dizisi vardı hiç izlmedim gerçi ama orada çekildiğini biliyorum. Bursa kent merkezinden yola çıktığınızda Ankara yolu istikametinde Otosansit diye bir yer var orayı biraz geçtikten sonra sağa sapıp Cumalıkızık köyüne ulaşabiliriniz.

 

Eğer buraya Fotoğraf çekmeye gidecekseniz ya sabah erken saatte ( tahminimce karşıki dağların görüntüsü muhteşem oluyor, biz gitmedik tabi) ya öğlen tam güneş yukarıdayken ( sokak aralarına ışığın dengeli düşmesi açısından bu saat seçilebilir, ama sıcak ) ya da akşam üstü güneş iyice inmiş iken. Biz tabi bunları hesap etmediğimiz için öğle ile akşam üstü arasında koyulduk yola…

Eşim ile birlikte bindik arabaya ve  yarım saatlik bir  yolculuğun ardından Cumalıkızığa ulaştık. Dolmuş ile kent meydanından, otobüs ile de heykelden gidebiliyorsunuz.  Daha önceden duyduğum araba ile köye giriş olmuyormuş mecburen otoparka çekiyormuşsun, yok öyle birşey tamam köy meydanına araba park edilemiyor ve köyün sokakları dar olduğu için de araba park edilemiyor ama köye girişte yollar geniş arabayı bırakabilirsiniz. Ama derseniz ki otoparka bırakacağım 3 TL gibi bir ücreti var tam günlük.

Neyse bıraktık arabayı mezarlığın içinden yürümeye başladık. Köyün yolları taştan olduğu için sizi girişte bile eski bir zamana götürüyor. Evleri, sokakları sizi muhteşem bir atmosferde kucaklıyor. Tek sorun biraz çöp ve arı olması, ısırılmadan döndük neyse ki 🙂

Köy halkı işi iyice ticarete dökmüş durumda, hemen hemen herkesin kapısında tahtadan oyuncaklar, ballar, reçeller, yemeklik birçok çeşit şeyler var. Ekmeğinden salçasına birçok şeyi bulabilirsiniz.

 

Köpekler de var, ama  siz yanınızdan geçerken kafalarını bile kaldırmıyorlar. 🙂

Köyün yukarısına gidelim dedik belki yayla felan vardır dağlarla birlikte fotoğraflarını çekeriz. Malesef köyün yuklarısına gidemiyorsunuz. 🙂 Bir yol var yukarısına gidebilecek orada da “Girilmez Tarım Alanı” yazıyor.

Kısacası  Cumalıkızık tarihi değerlerini korumuş ve halkıda bu tarihten geçimini sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

| Yayın tarihi: 27 / 08 / 11
Doğa vs / fotoğraf / Genel | 0 Yorum
  • Caddebostan tarafından gün batımı

    Yaz geldi sayılır, sıcaklar başladı ve caddebostan sahili festival havasına […]

  • Solitude
  • Tehlikenin farkında mısınız?

    [singlepic id=1038 w=600 h=400 mode=watermark float=center]

we love design & photography
thanks for stopping by.
A digital
agency
crazy!
!
Contact.
info[at]guvenceylan.net
Menu