Evden çalışmanın artıları ve eksileri.

Covid 19 nam-ı diğer Corona virüsü belasıyla karşı karşıya kalınca […]

Covid 19 nam-ı diğer Corona virüsü belasıyla karşı karşıya kalınca çoğu firma/ajans çalışanlarını evden çalıştırmaya karar verdi.

Bende 2 yıldır remote çalışan biri olarak bu konudaki artı ve eksileri saymak istedim. Eğer bu işi düzgün yaparsanız, öncelikle patron bu işin güzelliğini fark edecek belki de tehlike geçince en azından haftada 1-2 gün remote çalışmaya sıcak bakacaktır. Bu dediğim olay tabi direk patronla iş yapıyorsanız veya iletişim halindeyseniz olur yoksa büyük ajanslarda kreatif direktöre bilgi veriyosanız çokta umrunda olmaz açıkçası.

Çalışma saatlerini aksatmayın, ben sabah 08:30 akşam 18:00 arasında çalışıyorum ve bu saatler arasında sürekli online durumdayım. Açıkçası aranızdaki güvenin sağlamlaşması için sürekli ulaşılabilir durumda olmalısınız. Bu işin biraz zor kısmı, ben ofisteyken bu kadar yoğun çalışmıyordum mesela.

Tabi en önemli konu işlerin zamanında bitirilmesi, patronların en çok kıllandığı konu tabi ki evde iş yapıyor mu acaba olur. Eğer işinizi zamanında bitiriyorsanız başka bir konuya takılmayacaklardır.

Kötü yanı sürekli evde olduğunu için psikolojiniz kötü duruma geliyor, insanlardan uzak olduğunuz için canınız sıkılabiliyor. Saat 18:00 olduğunda kendinizi dışarı atmak istiyorsunuz. Ben kendime gelmek için spor salonuna gidiyorum ancak o da virüs sebebiyle kapalı şimdi.

Sürekli evde olduğunuz için kilo almak çok kolaylaşıyor, hareket etmek bu konuda çok önemli.

Evde rahat kıyafetlerle dolaşabiliyorsunuz. Bu kulağa çok güzel geliyor ancak bir süre sonra kendinizi iyice dağılmış halde buluyorsunuz 🙂 ben şahsen bir süre sonra işe gidiyormuş gibi giyinmeye başladım.

Yol geçmiyorsunuz, belkide en güzel yanı bu konu. İstanbul’da tam 1 saatte eve geliyordum ve bu zaman konusu beni çok bunaltmıştı. Evde ise 1 dakikada işe oturuyorsunuz ve işten çıkıyorsunuz 🙂

Yemek saatini iş yerinde olduğu gibi ayarlayın. 12:30-13:30 ise o saatte yemek saatinizi yapın.

Tabi yemek ücretini cebinizden karşılamayın, ofiste olsanız da yemek ücreti iş yeri verecekti. Ancak kötü yanı, Su, Kahve, içeçecek, yiyecek, internet, elektrik vs. konular size giriyor. Tabi bu durum en çok patronların hoşuna gidecektir. 🙂

Evde çalışmanın bir diğer avantajı ofisteki gürültüyü çekmiyorsunuz, birisi müzik açıp birisi bağırarak konuşmuyor. İsterseniz kendiniz istediğiniz yüksek seste müzik dinleyebilirsiniz, hatta tv açıp izleyebilirsiniz ancak bu yoğun çalışmada dikkat dağıtıyor tavsiye etmiyorum.

Evden çalışmak için kullandığım programlara gelirsek,

Slack

Genelde çoğu remote çalışan kişi ilk olarak Slack programını söyleyecektir. Biz ilginçtir ki ofiste kendi aramızda kullanmıyoruz ancak bir projemizde müşterimiz ile Slack kullanıyoruz. Ben ofise Slack kullandırmayı alıştıramadım 🙂 Genelde mail ile iletişimdeyiz bazen de Whatsapp ile.

https://slack.com

Anydesk

Anydesk bir uzaktan bağlantı programıdır. Teamveawer tarzı bir programdır ancak ondan çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ücretsiz sürümünde süre sınırlaması bulunmuyor. Ayrıca karşınızdaki programı kurmadan çalıştırsa bile rahatlıkla bağlanabiliyorsunuz.

Whatsapp

Whatsapp’ı genelde iş için kullanmıyoruz 🙂 Ofisteki gırgır şamatayı özleyebilirsiniz, kafa dağıtmak için ofis grubu kurup iletişiminizi koparmamış olursunuz. Slack’te aynı görevi görebilir ancak geyik için pek kullanılmayan bir programdır 🙂

Asana

Asana bir proje yönetim sitesi ve uygulamasıdır. Biz ofis olarak kullanmasak da remote çalışan çoğu kişiden duyduğum bir proje yönetim sistemi olduğu için burada bahsetmek istedim. Alternatif olarak Jira ve Trello’da kullanılabilir.

| Yayın tarihi: 19 / 03 / 20
Genel | 0 Yorum
  • Beş Kardeş Nerede Çekiliyor?

    Leyla Mecnun tayfasının yeni dizisi Beş Kardeş geçtiğimiz hafta iyi bir başlangıç yaptı.

  • Haydiyin kampa!

    Kamp yapmayı sevenler için müthiş 2 adet çadır seçeneği var.

  • Kreatif Lazanya!

    Kreatifini yediğim.

we love design & photography
thanks for stopping by.
A digital
agency
crazy!
!
Contact.
info[at]guvenceylan.net
Menu https://bestvpncanada.ca/