Google +1’le!.

Google’un arama altyapısını sosyal bir boyuta taşıyan Google +1, artık web […]

Google’un arama altyapısını sosyal bir boyuta taşıyan Google +1, artık web sayfalarına da yerleştirilebiliyor. Google +1 düğmesini bir sayfaya yerleştirdiğinizde Google arama sonuçlarında sosyal bir etkiyle daha fazla ilgi görmesi mümkün oluyor.

Bir çok yabancı site ile açılışı yapan Google +1Android MarketBloggerProduct Search ve YouTube‘da da yer alacak. Google.com/webmasters/+1/button adresinden dört farklı boyutta, paylaşım sayısını dahil ederek yayınlayabileceğiniz Google +1 düğmesinde şimdilik sadece ABD’de geçerli açıklama kısmı da yer alacak.

Google +1i Sitenize ekleyin

Google +1 henüz yolun başında olsa da konu hakkında biraz daha fikir yürütmek istiyorum.

Öncelikle şu ayrımın altını çizmeliyim. Google +1, Facebook’un beğen (like) düğmesi gibi kişisel ilgiyi kullanacak ama bunu sadece arama sonuçlarına yansıtacak. Artılamalarımız Google profil sayfamızda yayınlansa da, bu pek fazla ziyaretçi kazandırmayacaktır. Gerçek etkisi yüksek düzeyde arama sonuçlarında olacaktır.

Google +1′in arama sonuçlarını değiştirme potansiyeli olması elbette kullanımını arttıracaktır. Çünkü Google halen bir çok site için en büyük trafik kaynağı, üst sıralarda çıkmak bu trafiğin biraz daha artması demek. Yani beğendiğimiz siteleri/sayfaları işaretleyip Google üzerinden çevremize önermek Google +1′in itici gücü olacak.

Web siteleriyle bütünleşik ilişkiler kuran öğelerin kullanılması internet dünyasında oturan bir anlayış olmaya başladı. Facebook, Twitter, Linkedin, Digg vb.. herhangi bir şekilde kendi adresi dışında da kullanıcılarına dokunuyor. Arama motoru optimizasyonu çeşitli şekillerde sıkıntıya uğrayan Google’ın bu zor dönemi web ziyaretçilerinden faydalanarak aşmak istemesi gayet mantıklı.

Son dönemde Google +1 tercihlerini görmeye başlamıştım ve o sonuçlar daha fazla dikkatimi çekmişti. Fakat Google +1′in kullanıldığını görmek, ikinci bir soruyu beraberinde getiriyor. Arkadaşlarımın fazlaca önerdiği bir sayfa, gerçekten benim ulaşmak istediğim sonuç mu?

Facebook’ta arkadaşlarımın beğendiği bir sayfayı görmemle Google’da arkadaşlarımın önerdiği bir şeyi görmem farklı şeyler. Birinde pasif durumda içeriğin ulaştığı kişiyken, diğer durumda arama yapan aktif kişi durumuna geçiyorum. “Ne istiyorsun o zaman” diye soracak olursanız, Google artılamalarını görmek  isteyeceğim kişileri seçebilmeliyim, derim. Dahası, hep o sözünü ettiğimiz ama çok da göremediğimiz anlambilim teknolojisinin öne çıkarılması gerekiyor. Aradığımız şey temelde daha güncel ve daha doğru içerik.

Biraz fazla sorguladım gibi ancak tabii ki Google +1′in gerçekten faydalı olup olmadığını zaman içinde göreceğiz. Google +1′i kullanabilmek için test ürünleri sayfasından harekete geçebilir, fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu yazı www.webrazzi.com sitesinde Fırat Demirel tarafından yazılmıştır. Bende millet bilgilensin diye paylaşıyorum. Saygılar.

| Yayın tarihi: 02 / 06 / 11
Genel / Haber / Ordan Burdan / Teknoloji | 0 Yorum
  • Evden çalışmanın artıları ve eksileri

    Covid 19 nam-ı diğer Corona virüsü belasıyla karşı karşıya kalınca […]

  • Beş Kardeş Nerede Çekiliyor?

    Leyla Mecnun tayfasının yeni dizisi Beş Kardeş geçtiğimiz hafta iyi bir başlangıç yaptı.

  • Haydiyin kampa!

    Kamp yapmayı sevenler için müthiş 2 adet çadır seçeneği var.

we love design & photography
thanks for stopping by.
A digital
agency
crazy!
!
Contact.
info[at]guvenceylan.net
Menu